EN
הבלוג

ייעוץ סביבתי

כשהשטח בוער – אל תסתפקו ב'כיבוי שריפות'

מזג האוויר הקייצי מביא איתו שריפות, זיהום אוויר וריחות קשים.
תחנות מערך הניטור הארצי מנטרות את האוויר בפריסה רחבה, בערים מרכזיות ובאזורי תעשייה משמעותיים. הפריסה הקיימת משאירה אזורים רבים שאינם מנוטרים. מערכת Safe-Air לניטור אוויר הוכחה כיעילה במדידת פרמטרים של זיהום באופן רציף והיא מאפשרת לרשויות לנטר ולפעול באופן מיידי לעצירת המפגעים.

כשהטמפרטורות עולות אנחנו פוגשים יותר ויותר מפגעי שריפות, בין אם כאלו שבוצעו ביד מכוונת ובין אם בשוגג. נתוני הרשות הארצית לכבאות והצלה מלמדים שבשנת 2022 נרשמו כ-31,500 שריפות צמחייה ברחבי הארץ, לצד 9,145 שריפות פסולת – לרוב ביישובים לא חוקיים, או מעבר לתחומי הקו הירוק. כל אלו משפיעים באופן ישיר על איכות האוויר שנושמים תושבים המתגוררים בקרבה למוקדי השריפות.

מה שתחנות הניטור הארציות לא מספרות…
ברחבי הארץ אמנם מוצבות תחנות המערך הארצי לניטור אוויר, אך אלו מספקות מידע חלקי בלבד. פיזור התחנות בערים לא נמצא בתאימות עם גודל העיר, כך למשל, בראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה בישראל, קיימת רק תחנת ניטור אחת לעומת ירושלים בה קיימות 10 תחנות. המשמעות היא שהמדידות מספקות תמונת מצב חלקית שאינה משקפת את המציאות בשטח.
בנוסף, תחנות אלו מנטרות פליטה ממקורות מוכרים כמו תחבורה, חשמל או אזורי תעשיה ואינן מתחשבות בכלל המזהמים ובמדדי פליטה משתנים.

מערכת Safe Air מנטרת את האוויר באופן רציף
את מערכת Safe-Air פיתחנו לטובת ניטור של מזהמים גזיים וחלקיקים, רוח, ריחות, טמפרטורה, לחות גשם ורעש. המערכת מנטרת באופן רציף ומציגה נתונים וניתוח שלהם בזמן אמת. הניטור הרציף מאפשר לזהות מפגעים נקודתיים כמו ריח חריף או רעש לא סביר, לגבש פתרונות מהירים ומדויקים ולנהל את האירועים על בסיס מידע נגיש אונליין.
בנוסף, המערכת פשוטה לתפעול, קומפקטית וניידת – כך שניתן להעביר אותה בין נקודות שונות בקלות וללא צורך בתשתית מיוחדת. אם תושבים מתלוננים על מפגע מסוים, אפשר פשוט להניח את המערכת ולבדוק בזמן אמת.

בדקנו את המערכת בשטח, ומה גילינו?
אמרנו שריפות? מדידות שביצענו בערב ל"ג בעומר 2022 באמצעות מערכת Safe Air לימדו כי באזורי מגורים הסמוכים לשטחי המדורות, ריכוז המזהמים הרלוונטיים באוויר היה פי 5 יותר גבוה מאזורים אחרים באותה עיר.
אמנם רשויות רבות פועלות בשנים האחרונות לצמצום אירועי הדלקת מדורות בשטחן, אך עדיין, גם מהנתונים של תחנות הניטור הארציות עולה כי ישנה עליה חדה בזיהום האוויר סביב החג.

ראשי ראשויות – הכוח בידיים שלכם!
האוויר שאנחנו נושמים אמנם שקוף, אבל תוצאות של זיהום ומפגעים בסופו של דבר אינן שקופות. מערכת Safe Air מסייעת לכם לפעול ביעילות כדי לשמור על אוויר נקי ואיכותי ולטפל במפגעי רעש וריח.
המערכת השלימה לאחרונה בהצלחה פיילוט באיגוד ערים גליל מערבי, שם שתי מערכות עברו כיול בהתאמה לתחנות מערך הניטור הארצי. תוצאות הפיילוט מלמדות באופן חד משמעי כי הנתונים אכן תואמים ומספקים תמונה מלאה של מגוון מזהמים הנמצאים באוויר.

בפיילוט נוסף שבוצע לאחרונה בעיר מרכזית בישראל, נמדדו עוצמות רעש בסביבת מגורים הסמוכה לעסק שלטענת התושבים, הרעיש מעל למותר. המדידות הראו כי הרעש אכן חרג מגבולות המותר וניתן היה להציג השוואה בין זמני פעילות העסק לעומת זמנים בהם העסק לא פעל ולהראות את תרומתו. כשהמידע ביד – ניתן היה לטפל בתלונות התושבים.

מערכת SafeAir פותחה על מנת לאפשר לרשויות לדעת מה קורה בשטחן בכל הקשור לאיכות האוויר, וכך לנהל טוב יותר את הטיפול במפגעים.

אהבתם?
קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

חזרה למעלה